Wybór kierunku studiów to jedna z kluczowych decyzji w naszym życiu. Podoba ci się turystyka, anglistyka, a może ekonomia? Studia w tym zakresie warunkują nasze zawodowe wybory. Na jaką pracę może liczyć absolwent ekonomii?
Jak wyglądają studia ekonomiczne?
W ostatnich latach wyobrażenia na temat studiów mocno się zmieniły. Czasy, gdy studenci przychodzili codziennie na zajęcia, powoli odchodzą do przeszłości. Jak dziś wygląda ekonomia? Studia możesz rozpocząć zaraz po maturze, zdając na kierunek dzienny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kształcić się w systemie zdalnym. Co więcej, do decyzji o studiach ekonomicznych możesz dojrzeć dopiero po jakimś czasie. Uważasz, że posiadanie rodziny lub praca zawodowa uniemożliwi ci naukę? Poszukaj uczelni, na której możesz się kształcić online. Będziesz mieć okazję poznać swoich kolegów, ponieważ kilka razy do roku jest zjazd na uczelni. Jednak twoja nauka będzie głównie zdalna.
Zestaw dla miłośnika przedmiotów ścisłych
Kierunki ekonomiczne to wiele przedmiotów, za którymi nie przepada przeciętny humanista. Najważniejszy z nich to mikroekonomia, czyli ekonomia w wydaniu przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i innych pojedynczych podmiotów. Z kolei na zajęciach z makroekonomii dowiesz się, jak działa gospodarka. Potrzebna ci będzie matematyka, statystyka opisowa i ekonometria. Musisz też mieć wiedzę z zakresu funkcjonowania handlu globalnego. Czym jeszcze zajmuje się ekonomia? Studia w tym zakresie przybliżą ci zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Głównie w zakresie zrozumienia mechanizmów finansowania dotacji różnego typu.
Studia z ekonomii i co po nich?
To pytanie zadaje sobie wielu absolwentów szkół średnich, zanim podejmie ostateczną decyzję. Ekonomista najczęściej trafia do korporacji. Znajdziesz tam zatrudnienie zarówno w finansach, kadrach, jak i marketingu. Możesz też zostać przedsiębiorcą. To, czego na studiach dowiesz się o prowadzeniu firmy, jest bezcenne. Absolwent ekonomii to czasem też menedżer, choć bardziej po kilku, a nawet kilkunastu latach pracy. Bardzo często jednak praca, jaką się podejmuje to księgowość. Studia nie dają pełnej wiedzy w tym zakresie, ale bardzo łatwo się w tym kierunku przekwalifikować. Pamiętaj, że ekonomista rzadko kiedy jest bezrobotny.
Zalety studiowania ekonomii online
Wiesz już, że ekonomia to kierunek dla ciebie? Jeśli twoja praca lub życie rodzinne uniemożliwiają ci studia dzienne, pomyśl o nauce online. Otrzymujesz ten sam dyplom, co na studiach dziennych. Sam wybierasz swoją porę na studiowanie. Kontaktujesz się z wykładowcami online, lub na żywo wtedy, gdy masz taką potrzebę. Kiedy widujesz się z osobami z twojego roku? Trzy razy w roku – na zjeździe powitalnym, na zimowej sesji egzaminacyjnej i na letniej sesji egzaminacyjnej. Możecie się też spotykać na zajęciach prowadzonych dla studentów niestacjonarnych.
Ekonomia to kierunek, który daje stabilne zatrudnienie. To ważne w czasach zawirowań na rynku pracy.