Giełdy pieniężne na świecie są niezwykle zróżnicowane. Nie chodzi tylko o wielkość giełd czy walory, które są przedmiotem obrotu, ale również zakazy, nakazy czy nawet zwyczaje. Najbardziej rozpoznawalne dla przeciętnych ludzi są giełdy papierów wartościowych. Świat giełd jest jednak bardziej zróżnicowany. Poznaj największe giełdy świata!
Największe giełdy papierów wartościowych świata
Dwie największe giełdy papierów wartościowych świata są w Stanach Zjednocznych. Są to największa giełda na świecie New York Stock Exchange (znana jako NYSE) oraz największa giełda na świecie Nasdaq (znana już jako skrót, rzadko kiedy proponuje się rozwinięcie: National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Podium największych giełd na świecie zamyka Japan Exchange Group. Ich kapitalizacja to odpowiednio 22,9, 10,9 i 5,7 bilionów dolarów. Dla porównania roczne PKB Polski w 2020 roku wyniosło 607 miliardów dolarów (czyli 0,607 biliona dolarów).
Kolejno miejsca zajmują, takie giełdy na świecie jak:
- London Stock Exchange,
- Shanghai Stock Exchange,
- Hong Kong Stock Exchange,
- Euronext,
- Toronto Stock Exchange,
- Shenzhen Stock Exchange,
- Bombay Stock Exchange.
Co ciekawe, łączna kapitalizacja trzech największych giełd na świecie jest większa niż kapitalizacja największych giełd od 4 do 10 miejsca.
Ciekawe giełdy papierów wartościowych świata
Giełdy świat – Giełda Nasdaq Nordic
Ciekawa giełda papierów wartościowych świat to Nasdaq Nordic. Nazwa pochodzi oczywiście od największej giełdy świata. Jednak Nasdaq Nordic to giełda świata, która obejmuje państwa – Islandię, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Danię i co ciekawe Armenię. Mimo, że Armenia nie ma raczej nic wspólnego z „nordyckością” to została przejęta przez OMX, czyli właśnie „operatora” Nasdaq Nordic. Jako ciekawostkę dot. armeńskiej giełdy należy wskazać, że jej słabość wynika z kwestii historycznych. W długiej historii Armenii giełda w Erywaniu jest pierwszą. W XIX wieku Ormianie dokonywali dużych transakcji finansowych w Konstantynopolu, którą można byłoby nazwać najwcześniejszą forma nowoczesnej giełdy. Jednak w XIX wieku Erewan był bardzo małym miastem a w czasie istnienia ZSRR, nie istniała giełda.
Giełda światowa Shanghai Stock Exchange
Interesująca (w porównaniu do innych giełd świata) jest również sytuacja z giełdy Shanghai Stock Exchange. Do 2001 roku obywatele Chin nie mogli zakupić akcji oznaczonych typem B. Jest to na tyle znamienna sytuacja, że zazwyczaj ograniczenia dotyczą zagranicznych inwestorów. Jednak od 2001 roku dopuszczono również krajowych inwestorów. Takie wydarzenie jednej z największych giełd na świecie było niezwykle istotne dla finansów behawioralnych. Pozwoliło dostrzec na przykład, że krajowi inwestorzy bardziej reagowali na informacje dotyczące sytuacji gospodarczej swojego kraju, niż inwestorzy zagraniczni.
Giełda papierów wartościowych świat – Khartoum Stock Exchange
Symptomatyczną giełdą na świecie jest również Khartoum Stock Exchange (w Sudanie). Mimo, że notowane są tam 53 spółki o wartości większej niż 5 miliardów dolarów, to handlować nimi można tylko przez godzinę dziennie i to od niedzieli do czwartku. Tak krótka możliwość handlu tymi akcjami świadczy o niezwykle słabej płynności. Znamienna z tego samego kontynentu jest botswańska giełda. Szacuje się, że inwestorzy indywidualni stanowią mniej niż 10% całkowitej kapitalizacji rynkowej a ponad 90% stanowią zagraniczne korporacje wydobywcze. Co ciekawe, taki niski udział inwestorów indywidualnych jest raczej bardziej powszechny dla bardziej dojrzałych giełd świata.
Chyba każdy szanujący się inwestor chce mieć dostęp do wielu giełd na świecie. Dobrze, że mamy tak szeroką ofertę giełd, które dają inwestorom szerokie możliwości działania 🙂