W dzisiejszych czasach, w dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii oraz coraz większej ilości powstających sklepów internetowych, siłą rzeczy rozwijać musi się także bankowość. Internetowi sprzedawcy towarów i usług wymyślają coraz to nowe udogodnienia dla swoich klientów. Kiedyś najczęściej stosowaną metodą płatności był przelew tradycyjny, obecnie coraz częściej wybierany jest przez szybkie płatności. Przelew tradycyjny co to? Czym różni się przelew tradycyjny od szybkich płatności? Czym jest płatność elektroniczna? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
Przelew tradycyjny co to?
Przelew tradycyjny jest to forma płatności znana od bardzo dawna i stosowana zarówno w przypadku zakupów internetowych, jak i opłacania rachunków, i faktur. W przypadku przelewu tradycyjnego zleceniodawca musi sam wypełnić dane odbiorcy takie jak nazwa, adres czy kwota jaką chcemy przelać adresatowi.
Przelew tradycyjny możemy wykonać online, zlecając go za pośrednictwem bankowości elektronicznej banku, w którym mamy konto. Ten rodzaj przelewu można także wykonać udając się z wypełnionym przez siebie przekazem na pocztę lub do oddziału banku – co nadal jest często praktykowane choćby przez starsze osoby nie odnajdujące się w obsłudze komputera czy smartfona.
Wadą przelewów tradycyjnych jest to, że uzupełnianie danych samodzielnie zabiera sporo czasu i zawsze istnieje ryzyko popełnienia w nich błędu. Dodatkowo jeśli zależy nam na szybkim przelaniu środków to możemy się rozczarować.
Szybkie płatności online – na czym to polega? Co to znaczy online?
Szybkie płatności online to niejako odpowiedź na potrzeby dzisiejszego świata, w którym wszystko musi być szybko. Szybkie płatności powstały z potrzeby zautomatyzowania i jak największego uproszczenia przelewów internetowych. W przypadku szybkich płatności elektronicznych niczego nie musimy uzupełniać – po wybraniu tej metody jesteśmy z automatu przekierowywani na stronę naszego banku, gdzie po zalogowaniu się na konto, dane do przelewu wypełniają się same, nam pozostaje jedynie sprawdzić czy zgadza się kwota i potwierdzić. Całość operacji w porównaniu do przelewu tradycyjnego trwa tylko kilka chwil, a ryzyko popełnienia przez nas błędu w danych jest zminimalizowane.
Przelew tradycyjny a szybkie płatności – jakie są różnice?
Przelew tradycyjny:
- pieniądze księgowane w trakcie sesji banków,
- można zlecić online lub za pomocą przekazu,
- samodzielnie uzupełniamy dane odbiorcy,
- większe ryzyko błędów w danych,
- alternatywa dla osób nieobsługujących komputera.
Szybkie płatności:
- pieniądze natychmiast u odbiorcy,
- można zlecić wyłącznie online,
- dane odbiorcy uzupełniane są automatycznie,
- ryzyko błędnych danych zminimalizowane.
Płatność przelewem – wady i zalety
Zarówno przelew tradycyjny jak i płatności elektroniczne mają swoje wady i zalety, a także swoich zwolenników oraz przeciwników. Główną podstawową różnicą między nimi jest czas wykonania przelewu.
W przypadku płatności przelewem tradycyjnym jesteśmy uzależnieni od sesji księgowań banku, co niejednokrotnie może powodować, że przelewy dochodzą do odbiorcy z opóźnieniem. Z kolei jeśli chodzi o płatności online i przelew elektroniczny to odbiorca ma pieniądze na koncie niemalże natychmiast.
Przelewy tradycyjne możemy wykonać elektronicznie lub udając się do placówki z przekazem, natomiast szybkie płatności można wykonać wyłącznie online, przez co mogą być niedostępne dla osób nieobsługujących komputera czy smartfona. Obie formy płatności różnią się również sposobem wypełniania danych – przy przelewach tradycyjnych musimy zrobić to sami, przy szybkich płatnościach jesteśmy z tego zwolnieni – dzięki temu poświęcamy na nie mniej czasu, a ryzyko błędów jest zminimalizowane.
Oczywiście, że szybkie płatności 🙂 Przelew tradycyjny już trochę odchodzi do lamusa. Sprawność przekazywania pieniążków, a przez to oszczędność czasu i wygoda, to główne zalety szybkich płatności.