Artykuł partnera.
Lokata bankowa to sprawdzony sposób na bezpieczne pomnażanie swoich oszczędności. Pomimo tego, że zysk z niej w porównaniu do zysku z inwestycji jest zdecydowanie mniejszy, wciąż nie brakuje zwolenników takiego sposobu oszczędzania. Dzieje się tak dlatego, że ulokowanie pieniędzy na lokacie jest bardzo bezpieczne i gwarantuje wypłatę całej sumy. W przypadku różnego rodzaju inwestycji ryzyko utraty kapitału bywa bardzo duże, a zysk niepewny i zazwyczaj trudno go wyliczyć już w momencie podjęcia inwestycji. Tymczasem skorzystanie z lokaty ze stałym oprocentowaniem pozwala obliczyć wysokość spodziewanego zysku już w chwili jej zakładania. To bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne przechowywanie oszczędności wraz z możliwością zarabiania na nich. Ze względu na tak liczne zalety lokaty bankowe są bardzo popularne. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? Sprawdźmy.
Najpopularniejsze lokaty bankowe
Od wielu już lat jednymi z najbardziej popularnych lokat bankowych są lokaty standardowe. Już sama nazwa wskazuje na ich charakter. Bez wątpienia ten rodzaj lokat wyróżniają najbardziej uniwersalne warunki, korzystne dla większości osób. Lokaty standardowe w swoich ofertach ma zdecydowana większość instytucji finansowych. Są to najczęściej lokaty krótkoterminowe, zawierane na okres nieprzekraczający kilkunastu miesięcy, ze stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że przez cały okres trwania umowy oprocentowanie lokaty bez względu na wysokość stóp procentowych pozostaje takie samo. Z tego względu bardzo łatwo obliczyć zysk z lokaty już podczas jej zakładania. Po wygaśnięciu umowy cała ulokowana na niej suma powiększona o stosowne odsetki trafia do klienta.
Innym, równie popularnym rodzajem lokaty jest lokata progresywna. To bardzo atrakcyjna oferta dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać przez dłuższy czas, bowiem im dłuższy termin lokaty, tym wyższy poziom oprocentowania, a więc analogicznie większy zysk. Zerwanie lokaty progresywnej przed upływem wyznaczonego w umowie terminu nie oznacza utraty całości zysku. Klientowi zostają wypłacone odsetki naliczone do dnia rozwiązania umowy.
Dużą popularnością cieszą się też lokaty online. Podobnie jak w przypadku lokat standardowych, można znaleźć je w propozycji większości instytucji finansowych. Ich największą zaletą z całą pewnością jest wygoda. W zdecydowanej większości przypadków założenie lokaty odbywa się niemal w całości za pośrednictwem internetu. Niekiedy konieczna może okazać się wizyta w placówce, celem dopełnienia formalności. Poza wygodą lokaty online cechują też dogodne warunki, przygotowane zarówno dla stałych, jak i nowych klientów. Warto wziąć je pod uwagę, poszukując atrakcyjnej oferty lokaty bankowej.
Bezpieczne oszczędzanie, czyli lokaty bankowe w praktyce
Ze względu na dużą ilość lokat bankowych proponowanych przez kolejne instytucje finansowe wybór tej właściwej często bywa trudny. Podczas jego dokonywania warto wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne oczekiwania co do wysokości zysku oraz najbardziej dogodnych warunków lokaty. W dopasowaniu danej oferty do własnych potrzeb należy uwzględnić także czas, w którym można pozwolić sobie na ograniczony dostęp do oszczędności. Zasady działania lokat bankowych dotyczą bowiem ograniczenia dostępu klienta do środków umieszczonych na lokacie przez pewien czas. Przedterminowe zerwanie lokaty, a więc podjęcie z niej środków, bardzo często oznacza utratę wypracowanych zysków. Jest więc bardzo niekorzystnym rozwiązaniem, które niweczy podjęty trud oszczędzania. Ponadto w przypadku niektórych ofert (np. lokata rentierska) dłuższy czas trwania lokaty oznacza większe zyski. Wybór tego rodzaju lokaty bywa więc bardzo opłacalny (1).
- Rogoz A., „Co to jest lokata bankowa? Definicja i rodzaje lokat”., (https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/), data dostępu: 17.12.2021.