Potrzeba ubezpieczenia cennych przedmiotów występowała już w czasach starożytnych. Ludzie zrzeszali się, aby wspólnie ponosić ryzyko wspólnych działań, które były związane z handlem, transportem czy rzemiosłem. W XVIII wieku p.n.e. w Babilonii osoby przemieszczające się w karawanach w celach handlowych zobowiązywały się wspólnie pokrywać ewentualne szkody, do których dochodziło podczas tych wypraw. Najczęściej związane były one ze śmiercią zwierzęcia. W takiej sytuacji, reszta osób wypłacała rekompensatę za poniesioną stratę.
Po pożyczkach związanych z wyprawami morskimi (w czasach starożytnej Grecji i Rzymu) przyszedł czas na formalizowanie procesu ubezpieczania. Rozwój handlu i transoceanicznego podróżowania spowodował, że powstały ubezpieczenia morskie, a ich początków należałoby szukać w XIV wieku we Włoszech. Były to tak zwane pożyczki morskie na daną wyprawę obejmujące ochroną cenne dobra znajdujące się na statku. Umowę z bankierami spisywano na specjalnych dokumentach (polizza od włoskiego słowa oznaczającego wówczas: pokwitowanie).
Ubezpieczenie na życie… dziś
Ubezpieczenie na życie dziś nie jest wyłącznie finansowym zabezpieczeniem najbliższych na wypadek śmierci. Taki cel przyświeca nam na przykład w przypadku posiadania kredytu hipotecznego. Zawieramy wtedy polisę na życie, aby po śmierci umożliwić najbliższej osobie spłatę lub przynajmniej częściową spłatę wspólnego zadłużenia. Często takie ubezpieczenie oferowane jest przez bank w momencie zawierania umowy kredytowej. Najlepiej zestawić sobie taką ofertę z ubezpieczeniem znalezionym na własną rękę i wtedy podjąć decyzję o wyborze polisy. Kredyt hipoteczny i zabezpieczenie najbliższych na trudno do przewidzenia przyszłość to nie jedyny powód zawarcia polisy. Polisa na życie może się przydać także w innych sytuacjach, w czasie życia ubezpieczonej osoby. Dobrą i wszechstronną opcją, jeśli chodzi o ubezpieczenie na życie z możliwością inwestowania i gromadzenia kapitału jest Compensa Maxima.
Polisa na życie a NNW
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (ubezpieczenie NNW) to całodobowa ochrona w Polsce i za granicą. Taka polisa może stanowić wsparcie finansowe, gdy np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznamy uszczerbku na zdrowiu. NNW można zakupić jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego czy też komunikacyjnego (NNW komunikacyjne) lub jako osobny produkt. Przykład? Ubezpieczenie NNW Indywidualne lub ubezpieczenie szkolne NNW.
Ubezpieczenie zdrowotne
Polisa ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia m.in. szybkie umówienie wizyty u lekarza rodzinnego czy wybranego specjalisty. Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oszczędza przede wszystkim czas oraz skraca proces umawiania konsultacji ze specjalistą do minimum (wizyta jest możliwa bez wcześniejszego skierowania). Wizyty w placówce u lekarza lub specjalisty, kontakt z lekarzem online, badania diagnostyczne, ambulatoryjne, świadczenia szpitalne czy stomatologiczne. To tylko część świadczeń dostępnych w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Szczegóły warto sprawdzić na stronach ubezpieczycieli, np. Compensy: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/zdrowie/.