Dla wielu przedsiębiorców poważne zadłużenie firmy oznacza tylko jedno — bankructwo. Ogłoszenie upadłości to coś, czego każda osoba prowadząca biznes chce uniknąć za wszelką cenę. Czy jest to jednak możliwe? A może istnieje jakieś alternatywne rozwiązanie?
Zadłużenie firmy to wcale nie taki rzadki przypadek. Wiele przedsiębiorstw działa pod tym właśnie statusem. Często spowodowane jest to tym, że biznes potrzebuje na początku dużej inwestycji. Jednak przy odpowiedniej strategii, po pewnym czasie firma zaczyna wychodzić z tej sytuacji, a następnie przynosi już tylko zyski. Niestety, lecz w wielu przypadkach wartość długu z czasem rośnie, a nie maleje. W sytuacji, kiedy zadłużenie jest już bardzo wysokie, a na horyzoncie nie ma żadnego potencjalnego kontrahenta, dzięki któremu mogłoby się to zmienić, zaczyna się robić nieciekawie. Jedną z rzeczy, które można wtedy zrobić, jest ogłoszenie upadłości firmy. Ale czy to jedyne rozwiązanie?
Zadłużenie firmy — czym jest upadłość?
Upadłość przedsiębiorstwa to nic innego jak bankructwo. Właściwie wyrażenia te stosować możemy zamiennie. Co jednak one właściwie oznaczają? To sytuacja, w której dana firma jest całkiem niewypłacalna, czyli nie jest w stanie uregulować należności wierzycielom.
Sama upadłość jest procedurą sądową, którą wdraża się w celu oddłużenia. Po jej przeprowadzeniu może dojść do całkowitego lub częściowego pozbycia się długów. Oczywiście nie są one wtedy po prostu anulowane — ich pokrycie następuje bowiem z posiadanego przez osobę zadłużoną majątku.
Kiedy można ogłosić upadłość firmy?
Upadłość firmy można ogłosić, gdy dochodzi do niewypłacalności. Czyli mówiąc krótko dokładnie wtedy, gdy zadłużenie firmy staje się większe, niż jej możliwości dotyczące spłaty należności. Upadłość ogłosić mogą zarówno małe, jak i duże firmy, a także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Obowiązki i prawa osoby ubiegającej się o ogłoszenie bankructwa są ściśle określone. Warunkiem, jaki należy spełnić, by móc złożyć wniosek o upadłość firmy, jest między innymi posiadanie długu u przynajmniej dwóch wierzycieli. Do wierzycieli zaliczymy nie tylko banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe, ale i wszystkich nieopłaconych kontrahentów. Drugi warunek to minimalnie 3-miesięczna zwłoka ze spłatą.
Jak sprawdzić zadłużenie firmy? To bardzo proste. Wszystkie informacje można znaleźć bez problemu w Biurze Informacji Gospodarczej. Świetnym źródłem będzie także Krajowy Rejestr Długów i Krajowy Rejestr Sądowy.
Restrukturyzacja firmy — alternatywa dla upadłości
Okazuje się jednak, że zadłużenie firmy nie musi wcale skończyć się ogłoszeniem upadłości. Istnieje bowiem inne rozwiązanie, a jest nim restrukturyzacja firmy. Jest to proces znacznie mniej radykalny niż upadłość. Co najważniejsze, pozwala na kontynuację działań biznesowych. Postępowanie restrukturyzacyjne wdraża się bowiem w celu przywrócenia płynności finansowej firmy, a nie tylko oddłużenia. Jak sama nazwa wskazuje, restrukturyzacja polega przede wszystkim na wprowadzeniu różnego rodzaju zmian w sposobie działania firmy, czego efektem ma być powrót na ”właściwe tory”. Restrukturyzacja pozwala także na ustalenie spłaty należności w dogodnych ratach i terminie.
Kto może starać się o postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne to rozwiązanie, z którego skorzystać może wiele podmiotów. Do grupy tej zaliczają się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, osoby fizyczne, prawne oraz niektóre spółki kapitałowe. Restrukturyzacja nie jest przeznaczona natomiast spółkom cywilnym, tylko jej wspólnikom.
Jak złożyć wniosek o postępowanie rekrutacyjne? Cały ten proces wymaga dużego zaangażowania i nie jest łatwy. Dlatego też warto skorzystać w tej kwestii z profesjonalnej pomocy, jaką oferuje na przykład Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR. Dzięki temu wszystko będzie pod kontrolą.