W obecnych czasach inwestycje w rozwój infrastruktury informatycznej, szkolenia kadry czy nowe aktywa są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Czy jednak trudne czasy stymulują i zachęcają przedsiębiorstwa do wykonywania tego typu ruchów? Niestety nie. Wolne środki przedsiębiorstwa rzadko kiedy pozwalają na zainwestowanie pokaźnych środków w tego typu projekty. Nie oznacza to jednak, że firmy nie inwestują i nie finansują tych inwestycji w inny sposób. Rynek zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw rozwija się, a co za tym idzie, firmy mają coraz szersze możliwości uzyskania takiego finansowania. Jakie są najpopularniejsze źródła finansowania działalności gospodarczej?
Źródła finansowania przedsiębiorstw: Kredyt Firmowy
Kredyt firmowy wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem na zewnętrzne finansowanie działalności przedsiębiorstwa w obszarze inwestycji, większych wydatków czy utrzymania bieżącej płynności finansowej. Kilkanaście największych instytucji bankowych wciąż prześciga się w oferowaniu coraz to bardziej atrakcyjnych warunków kredytowania, bez względu na formę działalności przedsiębiorstwa. Banki w ramach finansowania przedsiębiorstw oferują szereg produktów kredytowych, od kart, przez linie w rachunku aż po kredyty firmowe w kwocie od 1 000 do nawet 1 000 000 złotych.
Źródła finansowania firm za pomocą kredytu firmowego ma swoje istotne plusy. Zaletą tego rozwiązania jest elastyczność w wyborze warunków (okres kredytowania), który wpływa na miesięczną kwotę raty, którą firma musi regulować. Dużym ograniczeniem tego rozwiązania jest jednak restrykcyjna polityka kredytowa banku, której selekcja może uniemożliwić zdobycie dodatkowych środków firmom, mającym w przeszłości problemy ze spłatą zobowiązań.
Źródła finansowania działalności gospodarczej: Leasing
Niefinansowane firmy poprzez leasing to świetna alternatywa finansowania inwestycji przedsiębiorstwa, które stawia na zakup dodatkowej floty samochodowej, linii produkcyjnej lub innych aktywów trwałych.
Na czym polega leasing? Firma nie otrzymuje na własność danych aktywów, a jedynie użytkuje je na wyłączność, bez praw własności. W ramach umowy leasingowej firma uiszcza miesięczną opłatę leasingową do firmy leasingowej z tym zastrzeżeniem, że po zakończeniu okresu umownego istnieje możliwość wykupu danego aktywa na własność za ułamek ceny pierwotnej. Dużą zaletą leasingu jest brak obarczania zdolności kredytowej firmy, co nie wyklucza potencjalnej dywersyfikacji źródeł finansowania również z banku.
Finansowanie firmy: Faktoring
Finansowanie firmy poprzez faktoring to innowacyjna metoda zewnętrznego finansowania bieżącej działalności firmy, szczególnie w branżach, gdzie na porządku dziennym ustala się przedłużony okres płatności faktury. Podwykonawca, którego okres płatności faktury opiewa na 60, 90, czy nawet 180 dni może mieć problem z utrzymaniem optymalnej płynności finansowej.
Usługa faktoringu to sposób na wyeliminowanie ryzyka utraty tej płynności. Firma składa wniosek o wypłatę środków wystawionej faktury, faktor natomiast w zamian za prowizję natychmiast wypłaca wartość faktury, otrzymując jednocześnie cesję faktury. Oznacza to, że przedsiębiorca otrzymuje zapłatę za fakturę, a faktor samodzielnie rości sobie prawo do odzyskania środków u firmy, na którą faktura jest wystawiona.
Źródła finansowania działalności gospodarczej – rodzaje faktoringu
Istnieje kilka rodzajów faktoringu:
- Faktoring pełny.
- Faktoring niepełny.
- Faktoring mieszany.
W zależności od wyboru wariantu, prowizja za usługi może mieć różną wartość.
Świetną opcją finansowania działalności są dotacje, zwłaszcza te bezzwrotne 🙂 Dają spectrum możliwości rozwojowych i zapewniają pewną stabilność firmie.