Artykuł partnera.
Każda zainteresowana inwestowaniem osoba z pewnością zetknęła się z takim określeniem jak rynek NewConnect. Czym on jest i co warto o nim wiedzieć? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Rynek NewConnect – co to takiego?
Za nazwą NewConnect kryje się zorganizowany rynek akcji funkcjonujący poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu. Jest on prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a pierwsza jego sesja miała miejsce 30 sierpnia 2007 r. Rynek ten powstał z myślą o młodych lub dopiero rozpoczynających działalność spółkach o niedużej przewidywanej kapitalizacji. Mowa tutaj przede wszystkim o firmach, które reprezentują sektory nowych technologii oparte w głównej mierze na aktywach niematerialnych. Są to takie sektory jak: IT, media elektroniczne, biotechnologia, energia alternatywna etc. Obecnie na rynku NewConnect notowanych jest ok. 400 spółek, przy czym w znakomitej większości są to spółki krajowe – tylko kilka z nich to spółki zagraniczne.
Wprowadzenie spółki na rynek NewConnect – jakie wymogi?
Każda firma, która chce zaistnieć na rynku NewConnect, powinna spełnić szereg warunków. Musi zacząć od dokonania zmian w swoich strukturach oraz zatrudnienia autoryzowanego doradcy na rynku NewConnect. Taką funkcję pełnią m.in. firmy inwestycyjne takie jak Prosper Capital, które posiadają niezbędne zezwolenia i prowadzą działalność pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Autoryzowany doradca odpowiada m.in. za przygotowywanie dokumentów informacyjnych oraz za pomoc przy upublicznieniu danych finansowych spółki. Konieczne jest przestrzeganie zasad jasno określonych w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu.
Rynek NewConnect z perspektywy inwestora – czy warto?
Rynek NewConnect odznacza się ogromnym potencjałem i dużą dynamiką wzrostu, nic więc dziwnego, że przykuwa uwagę szerokiej grupy inwestorów. Ryzyko inwestorskie jest w tym przypadku co prawda wyższe niż na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale medal ma również drugą stronę w postaci niemałych zysków.