Upadłość konsumencka to proces prawny, w ramach którego osoba lub firma może złożyć wniosek o ochronę przed upadłością przed wierzycielami. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niewypłacalności osobistej. W przypadku upadłości dłużnicy zazwyczaj przekazują swoje niezwolnione aktywa powiernikowi, który je sprzedaje i rozdziela dochody wierzycielom. W zamian dłużnik nie jest opodatkowany od wartości aktywów w trakcie tego procesu. Powszechnym błędem jest przekonanie, że bankructwo oznacza osobistą ruinę finansową. Podczas, gdy niektóre osoby na wczesnych etapach niewypłacalności uszczuplają swoje oszczędności tracąc swoje domy, inni ludzie mogą nadal płacić rachunki.
Dlaczego konsumenci nie korzystają z upadłości konsumenckich ?
W ostatnich latach rośnie liczba konsumentów zgłaszających upadłość. Nie dzieje się tak jednak dlatego, że ludzie są bardziej niestabilni finansowo. W rzeczywistości większość ludzi nawet nie wie, że może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, a większość konsumentów, którzy składają wniosek o ogłoszenie upadłości nie ma pojęcia co robi. Kiedy konsumenci ogłaszają upadłość, zwykle nie są świadomi konsekwencji lub ograniczeń związanych ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Mogą mieć wrażenie, że jest to sposób na wyjście z długów bez konieczności spłacania czegokolwiek i bez żadnych konsekwencji. Chociaż może to być prawdą w niektórych przypadkach, w grę wchodzi wiele innych czynników – takich jak czas potrzebny na przejście przez proces i wysokość długu, od którego faktycznie musisz zacząć.
W szczególności pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą, jest to, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest szybkim i łatwym sposobem na wyjście z długów. Jednak przejście przez ten proces wymaga czasu – który może być znacznie dłuższy niż większość konsumentów się spodziewa.
Natomiast, aby nie popadać w większe zobowiązania warto skorzystać z usług kancelarii-antywindykacyjnej. Upadłość konsumencka to temat, o którym specjaliści mają dużą wiedzę i doświadczenie w przeprowadzeniu tego procesu do etapu finalizacji. Z nimi dużo lepiej i sprawniej przejdziesz przez tą sprawę.
Najczęstsze błędy popełniane przez ludzi przy składaniu wniosku o upadłość
Istnieje wiele błędów, które ludzie popełniają, zgłaszając upadłość. Niektóre z najczęstszych to nieterminowe składanie wniosków, brak wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie wszystkich długów i brak możliwości skorzystania z pomocy prawnej.
Niektóre osoby mogą również popełnić błąd polegający na złożeniu tylko wniosku o ogłoszenie upadłości osobistej, która jest formą upadłości o ograniczonym czasie trwania, która pozwala zachować własność i pojazd. W takich sytuacjach lepiej poradzić się specjalistów, którzy pracują w kancelarii-antywindykacyjnej. Pomogą Ci wyjść z długów w legalny i skuteczny sposób. Zwrócą uwagę na rzeczy, których możesz nie wiedzieć.